Home - Verslagverslag

Een aanrader: Van Bauhaus naar Mekka

Designmuseum Den Bosch

In de tentoonstelling Van Bauhaus naar Mekka leer je de fascinerende architect MahmoudBodo Rasch kennen.

“De tentoonstelling Van Bauhaus naar Mekka gaat over het levenswerk van architect Bodo Rasch. Zijn werk biedt een uitgelezen kans om de hedendaagse wereld van design, architectuur en levensbeschouwing te onderzoeken. In de tentoonstelling ontdek je op welke manier één van de grootste sociale fenomenen als de islamitische pelgrimstocht, de hadj in sterke mate verband houdt met design.”, zo vermeldt de website van het Designmuseum in Den Bosch.

Bodo Rasch en Frei Otto

Op 5 februari jl. hebben we met een klein clubje vanuit Het Rondeel de tentoonstelling bezocht. We waren erg onder de indruk. Bodo Rasch, de Duitse architect is begonnen zoals vele anderen in de westerse architectuur. Maar al snel raakte hij verveeld en ondervond te weinig uitdaging. Toen hij in contact kwam met Frei Otto ging er een wereld voor hem open. De zoektocht naar hangende structuren in gebouwen fascineerde hem. 

Mekka en Medina

Hij bekeerde zich tot Moslim en werd daarmee een geaccepteerde architect voor opdrachten ten behoeve van modernisering van de Hadj in Mekka en de Medina. De opdracht was een oplossing te vinden voor de logistieke chaos, die ontstaat als ongeveer twee miljoen mensen in een week op dezelfde plek allemaal hetzelfde willen doen in een woestijn waar de temperatuur overdag kan oplopen tot boven de veertig graden. Samen met de Saoedische architect Sami Angawi zijn er ingrijpende en ingenieuze oplossingen bedacht. Het eindresultaat is indrukwekkend, maar wordt niet door iedereen gewaardeerd vanwege de vernietiging van oude structuren en gebouwen in Mekka, die plaats moesten maken voor grote hoge gebouwen en nieuwe wegen. 

Arabisch perspectief

Fascinerend zijn de enorme parasols op het plein, die schaduw bieden aan de miljoenen pelgrims . Daarin herken je de fascinatie van de architect voor de hangende structuren. Het is verfrissend om architectuur te bekijken vanuit Arabisch perspectief. Daar waar het in ons klimaat gaat om traditionele bouwmaterialen (staal, steen, beton) en in de toekomst hopelijk steeds meer biobased, gaat het daar b.v. om de toepassing van textiel in uitvouwbare stalen draagconstructies. “Wat kunnen wij daar van leren?”, is de vraag. Dat maakt een bezoek aan deze tentoonstelling voor architectuurliefhebbers zeker de moeite waard.

Publiciteit is welkom! Deel dit via:

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *