Open Monumentendag 2025 “Gered van de sloop”
Op 13 september opende het Rondeel haar deuren voor een presentatie en een rondleiding over het stadsherstel in de jaren ’80 van de vorige eeuw onder de titel “Gered van de sloop”.
In twee rondes (om 10.00 uur en 14.00 uur) nam Daaf Ledeboer ons mee in de ontwikkelingen in en rond de Assenstraat en de Bursestraat. In totaal hebben 40 mensen het Rondeel bezocht (25 mensen gingen mee met de rondleidingen).
Sloopplannen van tafel
We zijn over het algemeen goed bekend met de fantastische hersteloperatie in het Bergkwartier, maar het herstel in de omgeving van Architectuurcentrum Rondeel in en rond de Assenstraat mag er ook wezen. Daaf nam ons mee in de radicale plannen uit de vorige eeuw om van de Assenstraat een brede ontsluitingsweg te maken o.a. voor de bevoorrading van het kernwinkelgebied. De sloop van de panden was daarvoor al ingezet.
Leuk weetje: Dit deel van de binnenstad was er zo slecht aan toe, dat het geschikt was als decor voor de oorlogsfilm “Een brug te ver”.
Maar gelukkig werd het tij gekeerd door o.a. wethouder Berhard Duimel, ambtenaar Hans Magdelijns en stadsarchitect Harry Rademakers. De oude sloopplannen gingen van tafel en er werd ingezet op renovatie en restauratie. Het geld voor het stadsherstel werd o.a. gevonden in de rijksfinanciering voor de bouw van HAT-eenheden, dus geen monumentensubsidie maar woningbouwgeld. De historische gevels van een aantal panden zijn gespaard gebleven, maar daarachter is vaak nieuw gebouwd. De Assenstraat past nu weer in het beeld van een Middeleeuwse binnenstad, maar niet alles is dus wat het lijkt.
Niet alles is wat het lijkt
In de presentatie in Het Rondeel en de rondleiding liet Daaf ons zien welke elementen echt authentiek waren en wat er later is toegevoegd. Overigens zijn ook elementen uit de historische panden elders terecht gekomen, zoals de huidige schouw in de Oude Raadszaal. Die is afkomstig uit één van de panden in de Assenstraat.






